McAlpine Shallow Shower Trap Chrome plated plastic flange ST90CP10-70 in White
* 50mm water seal * Suitable for shower trays with a 90mm waste hole * Supplied with 135deg Bend - BSP coupling nut x 11/2" Universal * Removable 110mm flange facilitates easy cleaning * Flow rate 34 L/min when tested under a constant 15mm head of water in accordance with clause 5 of BS EN 274-2:2002 * Overall height is only 70mm with 70mm under-tray dimension * Constructed from polypropylene * Conforms to EN 274-1:2002 | McAlpine Shallow Shower Trap Chrome plated plastic flange ST90CP10-70 in White