McAlpine ST90CP10-53 Shallow Shower Trap 90mm x 25mm Water Seal - Plastic Flange in Chrome
* 25mm water seal slim shower trap with 11/2" solvent weld outlet * Suitable for shower trays with a 90mm waste * Chrome plated plastic flanges * Overall height is only 53mm * Fixed with Stainless Steel Clamping Ring and 3 securing screws for tight connection to the shower tray * Supplied with 11/2" solvent weld socket * Removable 110mm flange facilitates easy cleaning * Flow rate 24 l/min when tested under a constant 15mm head of water in accordance with clause 5 of BS EN 274-2:2002 | McAlpine ST90CP10-53 Shallow Shower Trap 90mm x 25mm Water Seal - Plastic Flange in Chrome