McAlpine TSG50T6SS Stainless Steel Shower Gully With Removable Grid 150mm in Chrome
* 50mm Water seal * 150mm square grate * Overall height 100mm * 50mm Water Seal Trapped Gully, Tile/Grating with removable Grid, 2" Horizontal Outlet and 2" x 11/2" Socket Reducer * Polished stainless steel grating * 2" BS EN 1329-1:2000 Solvent Weld Horizontal Outlet * Supplied with 2" x 11/2" socket reducer * Tiled or stone floor gully suitable for concrete and suspended timber floors * Manufactured in ABS to the highest quality * Flow rates of 48 litres per minute exceed the minimum requirement of EN 1253-2:2003 and are variable dependent on the cover plate used * Ideal for showers in domestic wet rooms, disabled and student accommodation, bathroom pods, retirement and care homes, hotels, hospitals and sport and leisure | McAlpine TSG50T6SS Stainless Steel Shower Gully With Removable Grid 150mm in Chrome