Milwaukee M12BLP-0X Brushless Planer Body Only in Red
* Dual-sided dust port for improved chip ejection * 2mm planing depth and 56 mm planing width * Works with all MILWAUKEE® M12™ batteries * Compact and lightweight, comfortable to use * Holds two TCT reversible blades and runs at 14,000 rpm for smooth and consistent cut finish * Up to 17.5 mm of rebate depth * On board blade storage for two additional TCT blades Achieve smooth and consistent finishes the easy way when you use this Milwaukee cordless planer. With a 2mm planing depth and 51mm planing width, it’s perfect for a wide variety of common applications – running at 14,000 rpm to ensure a professional cut finish. The compact and lightweight design makes this cordless wood planer incredibly easy to handle, and it can deliver up to 60m of continuous planing with a 4.0Ah battery – based on planing at a 2mm depth in oak. Part of the Milwaukee M12 cordless series, a 12V cordless system delivering industry-leading durability and power to outperform the competition in the tightest places. Requires an M12 battery – not included. * Cordless freedom – work wherever the job takes you * Brushless motor – 14,000 rpm for a professional finish * Versatile – 2mm planing depth and 51mm planing width * Compact – lightweight design for easy one-handed use * Precision work – up to 17.5mm of rebate depth * Dual-sided dust port – improved chip ejection to left or right * On-board blade storage – holds two additional TCT blades * Base kick stand – protects workpiece from accidental damage * Tool only – requires a Milwaukee M12 battery | Milwaukee M12BLP-0X Brushless Planer Body Only in Red